Rekomendowane Ośrodki zajmujące się leczeniem alkoholizmu:


 

 

 


 

 Podstawą w leczeniu uzależnienia od alkoholu jest oswojenie się z informacją, ze uzależnienie jest chorobą, nie ma związku z tzw. silną wolą człowieka. Alkoholizm jest chorobą niezawinioną, co oznacza że nie jest kwestią wyboru, nie jest to choroba „na życzenie”. Czy ktokolwiek na własne życzenie chciałby chorować?

Czytaj więcej:  Leczenie alkoholizmu w ośrodku Terapia-24


 

 Alkoholizm jest chorobą, i tak jak każda inna choroba somatyczna czy psychiczna, uzależnienie powinno być leczone. Choroba alkoholowa jest skutkiem długotrwałego nadużywania alkoholu. W jej przebiegu dochodzi do szybkiego rozwoju zmian chorobowych dotyczących zarówno zdrowia fizycznego jak i psychicznego pacjenta.

Czytaj więcej: leczenie alkoholizmu w CP Terapia 24


 

       

Uważamy, że Alkoholizm jest chorobą, którą można skutecznie leczyć. Mitem jest, że jest to choroba nieuleczalna. Można się z niej wyleczyć, co nie oznacza, że można bezkarnie wrócić do picia. Nie leczony alkoholizm z pewnością będzie się dalej się rozwijał, prowadząc do coraz bardziej bolesnych konsekwencji zdrowotnych, emocjonalnych, społecznych i duchowych - często do śmierci.

Czytaj więcej:    Leczenie alkoholizmu - Ośrodek "Terapie od Zaraz"


 


 


 

 

 


 

Alkoholizm jest nałogiem, który dotyka wielu rodzin w Polsce. Bowiem aż 16% Polaków nadużywa alkoholu. Uzależnienie od alkoholu dotyka nie tylko osoby, która cierpi z powodu picia, ale także całego jej otoczenia. Zaburzone funkcjonowanie chorego powoduje zmiany w całym systemie rodzinnym. Bliscy narażeni są na doświadczanie rozlicznych konsekwencji nadużywania alkoholu przez uzależnionego. Do najczęstszych z nich należą:

 • Zaburzenia życia rodzinnego – 94%
 • Problemy w kontaktach z ludźmi – 84%
 • Problemy finansowe – 82%
 • Przemoc wobec bliskich – 57%
 • Problemy z prawem (karalność) – 51%

 

Alkoholizm jest powszechnym problemem zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet – nie ma typowej grupy społecznej która byłaby szczególnie narażona, problem dotyczy tak samo wszystkich. Również ludzi bardzo młodych - także studentów, i dzieci. Wiąże się to z powszechną dostępnością tej substancji. Alkohol można kupić prawie wszędzie, o każdej porze dnia. Na szczęście polscy terapeuci posiadają ogromną wiedzę o tym nałogu, media i Internet przekazują na jego temat wiele informacji - stąd coraz częściej na leczenie kierowane są osoby, (lub same się zgłaszają) które dopiero zaczynają pić ryzykownie.

 


Objawy

 

Wymienione poniżej objawy, dotyczą pierwszej, najczęściej niezauważalnej fazy rozwoju alkoholizmu czyli fazy picia ryzykownego. Być może, Ty lub Twój bliski, należycie do tej grupy?

 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

 

 • Zwiększająca się tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu, potrzeba spożywania większych dawek).
 • Picie alkoholu po to, żeby się uspokoić, rozluźnić, zregenerować po stresującym dniu
 • Traktowanie alkoholu jako nieodłącznego elementu życia towarzyskiego (jako środek psychoaktywny alkohol działa relaksująco, stąd wiele osób używa go po to by lepiej się bawić, nie czuć skrępowania wśród innych ludzi)
 • Picie alkoholu mimo wiedzy o jego szczególnej szkodliwości dla zdrowia pijącego

 

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą i nawracającą i postępującą. Po fazie picia ryzykownego następuje faza uzależnienia.

 

Jakie są symptomy uzależnienia od alkoholu?

 

Powinieneś się zaniepokoić, jeśli:

 

 • Pijesz alkohol, by zrelaksować się, złagodzić stres, odreagować – i ta metoda okazuje się „skuteczna”,
 • Od pewnego momentu dana ilość alkoholu przestaje przynosić oczekiwany efekt, pijesz więc coraz więcej, by się upić,
 • Gdy nie pijesz, masz objawy abstynencyjne (kołatanie serca, nudności, wymioty, drżenie mięśni, wysokie ciśnienie, biegunki, bezsenność, rozszerzone źrenice, suchość w ustach,  zaburzenia snu, pocisz się. jesteś drażliwy lub czujesz lęk),
 • Szukasz okazji do picia alkoholu – nie potrzebujesz szczególnej, wystarczy, że znajomy/znajoma zechce się z Tobą napić,
 • Pijesz coraz częściej. Coraz trudniej jest Ci skończyć lub poprzestać na jednym piwie czy dwóch drinkach,
 • Myśl o wypiciu alkoholu pojawia się w sytuacjach stresowych, radosnych, jak i bez szczególnej przyczyny,
 • Szukasz pretekstów do picia,
 • Oszukujesz i szantażujesz rodzinę,
 • Twoje myśli są skoncentrowane na piciu,
 • Zakup alkoholu staje się codziennym obowiązkiem,
 • Zaniedbujesz obowiązki domowe i rodzinne,
 • Straciłeś dotychczasowe zainteresowania inne niż te związane z piciem.

 

Oczywiście, to tylko przykładowo wymienione objawy. Alkoholizm rozwija się przez długi czas, wieloetapowo. Aby dowiedzieć się, czy nie masz problemu związanego z uzależnieniem od alkoholu, a masz podejrzenia, że zachodzi takie prawdopodobieństwo - Należy zasięgnąć porady specjalisty: psychologa, terapeuty uzależnień.

Konieczna jest prawidłowa diagnoza (w której fazie choroby jesteście?) i  dobór metod leczenia.

Nieleczony alkoholizm prowadzi do wyniszczenia organizmu i śmierci. Jedyną niewiadomą w tym procesie autodestrukcji pozostaje dokładna data.

Sama choroba nie jest jednak jednoznaczna z wyrokiem. To czy jej finał będzie tragiczny czy też uzależnionemu uda się sobie z nią poradzić zależy od wielu czynników – przede wszystkim od jego osobistej motywacji i determinacji do wyjścia z nałogu.

 


 

Terapia alkoholizmu

 

Punktem wyjścia do leczenia alkoholizmu jest przyznanie się uzależnionego przed sobą samym, że problem istnieje.

Specyficzną cechą uzależnień różnego rodzaju jest tak zwany mechanizm zaprzeczania, zwany także systemem iluzji i zaprzeczeń. Jego główną funkcją jest nieustanne znajdowanie innych niż nałóg uzasadnień całej gamy zachowań i zaburzeń w funkcjonowaniu chorego.

Coraz częstsze sięganie po alkohol tłumaczone jest przez uzależnionego okolicznościami, stresem, chęcią ukojenia nerwów po sprzeczkach z bliskimi itp. Chory - w swoim przeżywaniu- przestaje rozróżniać przyczyny od skutków. W rzeczywistości, mnożące się konflikty z otoczeniem wynikają z nadużywania przez uzależnionego alkoholu, gdy tymczasem w jego pojmowaniu kolejność jest odwrotna. Bardzo często więc - w efekcie tego zniekształconego sposobu myślenia uzależniony obarcza winą za swoje picie inne osoby, najczęściej bliskich.

Aby alkoholik mógł dostrzec swój problem musi doświadczyć jego faktycznych konsekwencji.

Dopiero ta świadomość umożliwi mu podjęcie decyzji o leczeniu.

Skuteczne radzenie sobie z nałogiem możliwe jest dzięki psychoterapii, niekiedy w początkowych stadiach wspomaganej farmakoterapią.

Psychoterapię poprzedza detoksykacja, czyli odtrucie organizmu. Najlepsze efekty w leczeniu uzależnień osiąga się dzięki uczestnictwu w terapii grupowej. Trwa ona zazwyczaj kilka miesięcy, zaś po jej ukończeniu, osobie uzależnionej od alkoholu proponuje się udział w grupie wsparcia, która ma na celu wspomagać ją w trwaniu w trzeźwości.

Bardzo ważnym elementem terapii jest psychoedukacja, czyli przekazanie choremu możliwie obszernej wiedzy o mechanizmach uzależnienia i sposobach radzenia sobie w momentach trudnych. Charakterystyczna dla uzależnienia jest możliwość wystąpienia nawrotu choroby. Pojęciem nawrotu określa się ponowne pojawienie się sposobów myślenia i funkcjonowania typowych dla okresu picia. Dzięki odpowiedniej psychoedukacji przeprowadzonej podczas terapii, chory potrafi rozpoznać mechanizmy nawrotu, co pozwoli mu lepiej się kontrolować w tych trudnych momentach i ustrzec przed powrotem do nałogu.

 


 

W pierwszy etapie pomocy skupiamy się na odpowiedniej motywacji chorego do leczenia. Jest to przede wszystkim praca nad mechanizmem iluzji i zaprzeczeń, który tak skutecznie przeszkadza uzależnionemu w podjęciu decyzji o leczeniu.

Im bardziej pacjent jest zmotywowany, tym większa jest szansa skuteczności terapii i wyjścia z nałogu.