Rekomendowane Ośrodki zajmujące się leczeniem lekomanii:


 

 

 


 

 Najszybciej wzbudza się zależność psychiczna od leku, potem zaś zależność fizyczna. Aby zdiagnozować u kogoś uzależnienie od leków należy wyróżnić cechy takie jak m. in. silna potrzeba bądź przymus przyjęcia leku, ubezpieczanie dużych ilości substancji, by nie dopuścić do jego braku, doświadczanie objawów abstynencyjnych gdy zmniejszy się ilość zażytego lek

 Czytaj więcej:  Leczenie lekomanii - Ośrodek Terapia-24


 

 Jedną z przyczyn powstawania lekomanii jest zbyt rutynowe przepisywanie pacjentom leków psychotropowych i nasennych, bez większego wgłębiania się w ich sytuację. Mało lekarzy specjalistów zna sposób prawidłowego tych przyjmowania.

Czytaj więcej:   Leczenie lekomanii w CP Terapia 24


 

 


 

Zielona Klinika

 

 

 


 

Polacy są narodem, który należy do czołówki światowej w nadużywaniu leków. Dotyczy to zarówno spożywania suplementów diety, jak i środków przepisywanych przez lekarza na receptę.

Szczególnie niebezpieczne są farmaceutyki oddziaływujące na centralny układ nerwowy – benzodiazepiny. One bowiem, zażywane zbyt długo (ponad miesiąc) oraz w coraz większych dawkach powodują uzależnienie. Uzależnienie od leków uspokajających i nasennych – a takie działanie mają właśnie benzodiazepiny -najczęściej dotyka kobiet.

 

Lekomania jest bardzo ciężkim uzależnieniem. Główne niebezpieczeństwo polega na tym, że w miarę upływu czasu odczuwa się potrzebę przyjmowania coraz większych dawek leków, co prowadzi do przedawkowania. W efekcie często występują działania niepożądane, które mogą doprowadzić do zatrucia, a nawet śmierci.

 

Co więcej –  pod wpływem leków następuje nie tylko psychiczne, ale i fizyczne przestrojenie czynności organizmu. Zmienia się metabolizm, co wpływa zarówno na pracę układu trawiennego, jak i pracę serca.

Stąd przy leczeniu lekomanii niezbędną może okazać się detoksykacja, gdyż nagłe odstawienie leku może skutkować objawami zespołu abstynencyjnego – z zaburzeniami czynności serca, układu pokarmowego, układu oddechowego oraz wielu innych.

Jednak uzależnić można się także od leków przeciwbólowych, nasercowych. Każde bowiem niekontrolowane przez lekarza nadużywanie tych środków stwarza zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Objawy

 

 • Gdy czujesz, że działanie leku, który do tej pory przynosił Ci ulgę, uspokajał, bądź pobudzał do działania, osłabiło się – uodporniłeś się na działanie bezpiecznych dawek.
 • W momencie, gdy nie zażyjesz leku, doświadczasz nieprzyjemnych objawów: bezsenności, serce bije nieregularnym rytmem, odczuwasz duszności lub nudności.
 • Wpadasz w panikę, gdy nie masz leku pod ręką – robisz „zapasy” leku, a kiedy okazuje się, że brakuje kolejnej dawki, oszukujesz lekarza podając mu nieprawdziwe informacje dotyczące swojego leczenia, tylko po to by otrzymać znów receptę

 

Najczęściej towarzyszące objawy to:

 

 • obniżona aktywność,
 • uczucie smutku,
 • lęk,
 • nadmierna drażliwość,
 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • problemy z wykonywaniem codziennych czynności,
 • uczucie przewlekłego zmęczenia,
 • wzmożona senność, współistniejąca z pogorszeniem jakości snu,
 • osłabienie popędu seksualnego,
 • w skrajnych przypadkach myśli samobójcze.
 • nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

 

Leczenie lekomanii:

 

Najczęściej leczenie poprzedza proces detoksykacji.  Odtruwanie to jest długotrwałe, ponieważ zmniejszanie dawki leku musi następować powoli, by uzależniony organizm poradził sobie z jego odstawieniem. Leczenie organizmu zatrutego lekami, najczęściej polega bowiem na stopniowym zmniejszaniu dawki leku, od którego jest uzależniony, i  wprowadzeniu leku zamiennego, z dawek którego należy systematycznie schodzić. Następnie, sugerowanym przez psychologów skutecznym krokiem leczenia, jest podjęcie psychoterapii.

Leczenie uzależnienia od leków poprzez terapię jest trudnym procesem, ale nie niemożliwym. Wymaga czasu i pokory ze strony pacjenta.

Osoba uzależniona od leków, musi nauczyć się samodzielnie regulować swój nastrój oraz nauczyć niezbędnej dyscypliny – w wypadku uzależnienia od leków nasennych, higieny snu, nowych zachowań towarzyszących udaniu się na spoczynek (wcześniejsze godziny zasypiania, zdrowe odżywanie, unikanie stresujących sytuacji przed zaśnięciem, etc).